Cetniewo historia

COS CetniewoCetniewo (kaszb. Cétniéwò) to dzielnica miasta Władysławowa, o charakterze turystycznym, znana już przez przedwojennych letników. W dzielnicy Cetniewo znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich COS Cetniewo. Na zdjęciu jest widoczne wejście do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie od ulicy Żeromskiego 52. 

W 1994 roku jednostka pomocnicza – dzielnica "Cetniewo" obejmowała obszar miasta Władysławowa od parku do SHR Cetniewo włącznie z ulicami: Cetniewska, Długa, Drogowców, Gawędy, Harcerska, Jachtowa, Kapitańska, Komandorska, Kotwiczna, Krótka, Kasztanowa, Morenowa, Nawigacyjna, Ogrodowa, Parkowa, Róży Wiatrów, Sterowa, Stoczniowców, Szarych Szeregów, Skautów, Słoneczna, Żeromskiego (lewa i prawa strona od nr 24–50 i 29–39), Zawiszy, Zuchów, SHR Cetniewo, Poczernino.

Cetniewo historia

Niegdyś Cetniewo było wsią i majątkiem ziemskim. W przekazie z 1277 r. wymienione jest jako Cetnouo, poźniej Cetnewo, Czytniewo, Cetnowo, kaszb. Cétniewò, Cétniéwò, Cetnowò, niem. Cettnau. Według spisu powszechnego z 1921 r. w obszarze dworskim Cetniewo mieszkały 63 osoby. Od 1951 r. osiedle nosi oficjalną nazwę Cetniewo.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Cetniewie zlokalizowany był obóz wojskowy dla młodzieży, tzw. Szkoła Starszych Przysposobienia Wojskowego. Przeznaczona była dla chłopców w wieku 15–17 lat i odbywała się w miesiącach letnich, po zakończeniu roku szkolnego. (żródło: wikipedia.org)